Terapia integracji sensorycznej

« Powrót

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna jest procesem neurologicznym, który zachodzi w każdym z nas. Codziennie nasze ciało i otoczenie wysyłają do mózgu informacje za pomocą zmysłów. Wszystkie one są przetwarzane i organizowane w taki sposób, aby mogły być użyte do celowego działania tak, abyśmy się czuli wygodnie i bezpiecznie. Dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiednio reagować na konkretne sytuacje oraz warunki środowiskowe. To jest właśnie integracja sensoryczna.

Zaburzenia integracji sensorycznej mogą negatywnie wpływać na zachowanie, wykonywanie zadań z codziennego życia (takich jak np. mycie, ubieranie się, wykonywanie prac domowych, czy zadań szkolnych), koncentrację uwagi, relacje społeczne, zdolności do planowania i organizowania czasu, czy też reakcje dziecka na otaczające je bodźce z otoczenia.

Adresaci terapii integracji sensorycznej:

  • przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które doświadczają problemów w codziennym funkcjonowaniu i z trudnościami w uczeniu się
  • dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym
  • dzieci z niepełnosprawnością intelektualną (autyzm, zespół Downa, zespół Aspergera i wiele innych)
  • dzieci z ADHD, ADD
  • dzieci niewidomych, niedowidzących, niesłyszących, niedosłyszących

Efekty terapii integracji sensorycznej:

Głównym celem terapii integracji sensorycznej jest dostarczanie kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych poprzez różnorodne ćwiczenia ruchowe. Terapia ma postać zabawy. Terapeuta poprzez stymulację zmysłów dziecka usprawnia, m.in. umiejętności motoryczne, komunikacyjne oraz logicznego myślenia.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Zapraszamy do kontaktu!